DM-2017

 

2017-06-04 SvBF Mixed DM (AOB)

V55 Mixed Dubbel C-pool (D)    Antal lag 10

1 Bettan Jonsson-Karl-Gustav Lindblom LBJ

3 Lena Gustavson-Ulf Söderström LBJ

 

2017-06-04 SvBF Mixed DM (AOB)

Öppen Mixed Dubbel C-pool (D)    Antal lag 13

2 Åsa Jonsson-Roger Andersson LBJ

 

2017-06-04 SvBF Mixed DM (AOB)

V65 Mixed Dubbel Monrad (D)    Antal lag 20

3 Ann-Kristin Rosén-Tommy Åberg LBJ

                

2017-06-03 SvBF Mixed DM (AOB)

V65 Mixed Trippel Monrad (D)    Antal lag 13

1 Karl-Gustav Lindblom-Rolf Raumer-Lena Gustavson LBJ

 

2017-05-28 SvBF Stora DM (BBF)

Dam Dubbel C-pool (D)    Antal lag 15

1 Elisabet Rilling-Lena Gustavson LBJ

 

2017-05-28 SvBF Stora DM (BBF)

V55 Dubbel C-pool (D)    Antal lag 17

2 Lothar Riegler-Nils Stenbeck LBJ

 

2017-05-27 SvBF Stora DM (BBF)

V55 Trippel C-pool (D)    Antal lag 15

3 Ulf Söderström-Jan Sandström-Sten-Åke Bergström LBJ

 

2017-05-26 SvBF Stora DM (BBF)

Dam Singel Skytte (D)    Antal lag 9

3 Elisabet Rilling LBJ

 

2017-05-26 SvBF Stora DM (BBF)

V55 Singel Skytte (D)    Antal lag 5

1 Harri Kolehmainen LBJ

2 Rolf Bonäs LBJ

 

2017-05-26 SvBF Stora DM (BBF)

Dam Singel C-pool (D)    Antal lag 13

2 Åsa Jonsson LBJ

3 Bettan Jonsson LBJ

 

2017-05-26 SvBF Stora DM (BBF)

V55 Singel C-pool (D)    Antal lag 20

3 Harri Kolehmainen LBJ

 

2017-03-18 SvBF Lag DM V55 V65 (UPS)

V55 Annan Grupp (D)    Antal lag 11

1 Roger Andersson-Rolf Bonäs-Bettan Jonsson-Karl-Gustav Lindblom-

  Mats Nordqvist-Ann-Kristin Rosén-Lena Stenbeck-Birgit Östling LBJ

LBJ vann lag-DM V55 i år igen

2017-03-28 18:12

11 lag deltog fördelade på två grupper med 6 lag i den ena och 5 i den andra. De två bästa lagen i varje grupp gick till semifinal.

 

LBJ var obesegrade i gruppspelet och hade 10 poäng och +58 i klotskillnad.

018 hade det lite tuffare i sin grupp.  De vann en match och spelade oavgjort de andra tre. De blev också gruppetta med 5 poäng och +29 i klotskillnad.

I semifinalen slog 018 FLE med 13-5, 13-5 och LBJ slog Malmköping med 13-8 och 13-5.

Finalen mellan LBJ och 018 slutade med 2-0 seger till LBJ, 13-0 och 13-7

 

DM 2017 Rättvik o Fellingsbro

Anmälningarna görs efter denna lista av klubben.

* Kan inte spela då..

C=Svea Champ 1-3

Intresseanmälan för Boule-DM i Rättvik

Sista dag för anmälan och betalning till klubben 20/5.

Fellingsbro

MIX-DM

Spel dagar

Fredag  26/5

Lördag 27/5

 

Söndag 28/5

Lördag 3/6

Söndag 4/6

Summa

Summa

Summa

Uppdat.

17-maj

Singel

Skytte

Trippel

Dubbel

Mixed Trippel

Mixed Dubbel

Totalt

Rättv.

Bet

Fellb.

Bet

Namn

Licens

Klass

Ö

Dam

V-55

V-65

Ö

Dam

V-55

V-65

SM

Ö

Dam

V-55

V-65

Ö

Dam

V-55

V-65

Ö

V-55

V-65

Ö

V-55

V-65

7100

5400

1700

0

1

Roffe B

11922

V-65

1

1

1

1

3

500

500

2

Lena S

11929

V-55

1

2

200

200

3

Uffe

11937

V-55

1

3

1

1

1

500

300

200

4

Lothar

11944

V-65

1

2

200

200

5

Elisabet

11945

V-65

1

1

1

1

400

400

6

Nisse

11950

V-65

1

2

200

200

7

Åberg

11956

V-65

1

1

200

200

8

Bempa

14752

V-55

5

1

4

300

300

9

Kalle

20684

V-65

1

2

4

1

2

500

300

200

10

Åsa

21738

Ö

2

1

2

1

1

500

300

C

200

C

11

Håkan

25917

V-65

4

4

1

300

300

12

Anki

26303

V-65

1

1

200

200

13

Rolf R

28391

V-65

2

1

2

1

400

300

100

14

Roger

28580

V-55

2

2

1

1

1

500

300

C

200

C

15

Bettan

28581

V-55

3

1

3

1

2

500

300

200

16

Karin

29001

V-65

5

4

1

300

300

17

Harri

29006

V-55

3

2

4

300

300

18

Lena G

29546

V-65

3

1

1

1

1

500

300

200

19

Janne

29658

V-55

4

3

3

300

300

20

Birgit

30508

V-55

4

3

3

300

300

21

0

22

0

23

0

24

0

25

0

     Stryk ert namn om ni inte ska delta i år. Är ni inte på listan och vill delta fyll i ert namn.

Su

1

4

5

5

1

2

1

1

3

12

3

6

8

2

3

3

3

2

4

2

71

 

 

 

DM-2016

 

2016-10-09 SvBF Lag DM Öppen och Dam (UPS)

Dam Annan Grupp (D)    Antal lag 16

2 Vivianne Simpson-Åsa Jonsson-Lena Stenbeck LBJ

3 Elisabet Rilling-Ann-Kristin Rosén-Birgit Östling LBJ

 

2016-06-06 SvBF DM (NÄS)

V55 Dubbel Pool (D)    Antal lag 21

1 Roger Andersson-Ulf Söderström LBJ

3 Sten-Åke Bergström-Karl-Gustav Lindblom LBJ

 

2016-06-06 SvBF DM (NÄS)

V65 Dubbel Monrad (D)    Antal lag 66

2 Rolf Raumer-Lars-Inge Wiberg LBJ

 

2016-06-06 SvBF DM (NÄS)

Dam Dubbel Pool (D)    Antal lag 8

1 Åsa Jonsson-Lena Stenbeck LBJ

 

2016-06-05 SvBF DM (NÄS)

V65 Trippel Monrad (D)    Antal lag 38

3 Rolf Cronebratt-Lothar Riegler-Elisabet Rilling LBJ

 

2016-06-05 SvBF DM (NÄS)

V55 Trippel Pool (D)    Antal lag 13

2 Roger Andersson-Karl-Gustav Lindblom-Rolf Raumer LBJ

3 Sten-Åke Bergström-Lena Stenbeck-Nils Stenbeck LBJ

 

2016-06-04 SvBF DM (NÄS)

V55 Singel Pool (D)    Antal lag 20

3 Sten-Åke Bergström LBJ

3 Rolf Bonäs LBJ

 

2016-06-04 SvBF DM (NÄS)

V55 Skytte (D)   

2 Karl-Gustav Lindblom LBJ

3 Elisabet Rilling LBJ

 

2016-06-04 SvBF DM (NÄS)

V65 Skytte (D)   

2 Rolf Raumer LBJ

 

2016-06-04 SvBF DM (NÄS)

Dam Singel Pool (D)    Antal lag 33

3 Åsa Jonsson LBJ

 

2016-06-04 SvBF DM (NÄS)

V65 Singel Monrad (D)    Antal lag 61

2 Tommy Åberg LBJ

 

2016-05-01 SvBF Mixed DM (LEK)              

V55 Mixed Dubbel Pool (D)    Antal lag 13

3 Bettan Jonsson-Karl-Gustav Lindblom LBJ

20160501_171259

 

2016-04-30 SvBF Mixed DM (LEK)

V65 Mixed Trippel Monrad (D)    Antal lag 22

1 Rolf Raumer-Vivianne Simpson-Lars-Inge Wiberg LBJ

 

20160503_202032 (2)

 

 

DUBBLA DM GULD TILL GÄVLE

Fortsatta framgångar för fyrtioårsfirande Gävleklubben LBJ (Det glada klotet) när DM för lag avgjordes i helgen i Uppsala.

Gävleklubbens V55 Veteraner vann för sjätte året i rad Svealandsdistriktets Distriktsmästerskap för lag när man på lördagen i Uppsalas

 stora och imposanta boulehall i Gottsunda Centrum vann sin grupp bestående av motståndare från Klotskallarna i Borlänge,

 Arboga Boule och Uppsala PS. Efter avancemang till slutspelet besegrades först Flens BS och därpå i finalen 018 från Uppsala.

Under söndagen ville inte de seniora veteranerna V65 vara sämre och de två trippellagen spelade först oavgjort mot Uppsala PS och

 oavgjort även i den påföljande matchen mot Flens BS. I den tredje matchen i gruppen besegrades så Sörbyängen från Örebro.

Därmed var man klara för slutspel. Nu släppte alla spänningar och många timmars tävlande och tränande gav avtryck i ett spel

där man var förkrossande överlägsna och besegrades först Röksta BF med 2-0 och i semifinalen därefter Mora-Orsa BS även dessa med 2-0.

 I finalen stod så Krylboularna på tur som efter långa och hårda matcher under dagen var totalt tröttkörda och Gävles för dagen så

 ungdomliga veteraner  visade inte någon som helst pardon. Ett enastående skytte från klubbens altmeister Lothar Riegler la grunden

 för detta års DM medaljer av ädlaste valör. .

Övre raden frv. Rolf Raumer, Lars Inge Wiberg, Jan Ove Thörnberg, Kenneth Andersson.

 Främre raden: Lothar Riegler, Vivi Simpson samt Nils Stenbeck

v551

 Bettan Jonsson, Bempa Bergström, Mats Nordqvist, Anki Rosën, Ulf Söderström och Kalle Lindblom.

Text och Foto: N Stenbeck

 

2016-03-20 SvBF Lag DM V55, V65 (UPS)

V65 Annan Grupp (D)    Antal lag 16

1 Lothar Riegler-Lars-Inge Wiberg-Vivianne Simpson-Rolf Raumer

Jan-Ove Thörnberg-Kenneth Andersson-Nils Stenbeck LBJ

 

2016-03-19 SvBF Lag DM V55, V65 (UPS)

V55 Annan Grupp (D)    Antal lag 11

1 Sten-Åke Bergström-Ulf Söderström-Bettan Jonsson-

Karl-Gustav Lindblom-Mats Nordqvist-Ann-Kristin Rosén LBJ

 

 

DM-2015

2015-10-10 Lag DM Öppen (EBP)

Öppen 3+3 Grupp (D)    Antal lag 15

3 Åsa Jonsson-Karl-Gustav Lindblom-Rolf Raumer-

Jan Sandström-Lena Stenbeck-Birgit Östling LBJ

 

2015-05-31 SvBF Mixed DM (UPS)

V55 Mixed Dubbel Pool (D)    Antal lag 11

3 Margareta Mohlén-Mats Olsson LBJ

3 Lena Stenbeck-Nils Stenbeck LBJ

 

2015-05-30 SvBF Mixed DM (UPS)

V65 Mixed Trippel Monrad (D)    Antal lag 24

1 Lena Gustavson-Rolf Raumer-Lars-Inge Wiberg LBJ

2 Christer Axenstål-Rolf Cronebratt-Elisabet Rilling LBJ

 

2015-05-30 SvBF Mixed DM (UPS)

V55 Mixed Trippel Pool (D)    Antal lag 8

1 Sten-Åke Bergström-Lena Stenbeck-Nils Stenbeck LBJ

 

2015-05-17 SvBF Stora DM (NÄS)

V65 Dubbel Monrad (D)    Antal lag 44

3 Rolf Raumer-Lars-Inge Wiberg LBJ

 

2015-05-17 SvBF Stora DM (NÄS)

V55 Dubbel Pool (D)    Antal lag 22

1 Lothar Riegler-Nils Stenbeck LBJ

 

2015-05-17 SvBF Stora DM (NÄS)

Dam Dubbel Pool (D)    Antal lag 9

3 Åsa Jonsson-Lena Stenbeck LBJ

 

 

2015-05-16 SvBF Stora DM (NÄS)

V55 Trippel Pool (D)    Antal lag 15

1 Roger Andersson-Karl-Gustav Lindblom-Rolf Raumer LBJ

 

2015-05-16 SvBF Stora DM (NÄS)

V65 Trippel Monrad (D)    Antal lag 38

1 Elisabet Rilling-Vivianne Simpson-Tommy Åberg LBJ

 

 

2015-05-15 SvBF Stora DM (NÄS)

V55 Singel Pool (D)    Antal lag 21

3 Karl-Gustav Lindblom LBJ

 

 

2015-05-15 SvBF Stora DM (NÄS)

Dam Singel Pool (D)    Antal lag 21

3 Elisabet Rilling LBJ

 

2015-03-21 SvBF Lag DM (UPS)

V55 Annan Grupp (L)    Antal lag 9

1 Karl-Gustav Lindblom-Jan Sandström-Harri Kolehmainen-Rolf Raumer-

Lena Stenbeck-Birgit Östling-Sten-Åke Bergström-Lars-Inge Wiberg LBJ

 

DM-2014

 

2014-10-12 SvBF Lag DM Dam (LBJ)

Dam Trippel Monrad (D)    Antal lag 15

2 Made Kölgran-Bettan Jonsson-Birgit Östling LBJ

 

2014-06-01 SvBF DM (ÖSK)

V55 Dubbel Monrad (D)    Antal lag 24

1 Rolf Bonäs-Vivianne Simpson LBJ

2 Harri Kolehmainen-Peter Olsson LBJ

 

2014-06-01 SvBF DM (ÖSK)

V65 Dubbel Monrad (D)    Antal lag 48

1 Rolf Raumer-Lars-Inge Wiberg LBJ

 

2014-05-31 SvBF DM (ÖSK)

V55 Trippel Monrad (D)    Antal lag 14

1 Sten-Åke Bergström-Lena Stenbeck-Nils Stenbeck LBJ

 

2014-05-31 SvBF DM (ÖSK)

V65 Trippel Monrad (D)    Antal lag 24

1 Rolf Cronebratt-Lothar Riegler-Elisabet Rilling LBJ

 

2014-05-30 SvBF DM (ÖSK)

V55 Singel Monrad (D)    Antal lag 24

2 Peter Olsson LBJ

 

2014-05-30 SvBF DM (ÖSK)

V65 Singel Monrad (D)    Antal lag 25

1 Rolf Raumer LBJ

 

2014-05-30 SvBF DM (ÖSK)

V-55 Skytte (D)

1 Rolf Bonäs LBJ

3 Rolf RaumerLBJ

 

2014-05-30 SvBF DM (ÖSK)

Dam Skytte (D)

3 Elisabeth Rilling LBJ

 

2014-05-11 SvBF Mix DM (NÄS)

V65 Mixed Dubbel Monrad (D)    Antal lag 58

1 Lothar Riegler-Vivianne Simpson LBJ

 

2014-05-11 SvBF Mix DM (NÄS)

V55 Mixed Dubbel Monrad (D)    Antal lag 15

3 Peter Olsson-Britt Rosén LBJ

 

2014-05-11 SvBF Mix DM (NÄS)

Öppen Mixed Dubbel Monrad (D)    Antal lag 27

3 Åsa Jonsson-Karl-Gustav Lindblom LBJ

 

2014-05-10 SvBF Mix DM (NÄS)

V55 Mixed Trippel Monrad (D)    Antal lag 11

2 Karl-Gustav Lindblom-Peter Olsson-Britt Rosén LBJ

 

2014-05-10 SvBF Mix DM (NÄS)

V65 Mixed Trippel Monrad (D)    Antal lag 34

3 Lothar Riegler-Elisabet Rilling-Kenneth Andersson LBJ

 

2014-03-23 Lag DM (KLO)

V55 3+3 C-pool (D)    Antal lag 12                                                                                                                                             

1 Bettan Jonsson-Tommy Åberg-Lothar Riegler-Jan Sandström-

Ann-Kristin Rosén-Lena Stenbeck-Sten-Åke Bergström

 

2013-09-01 DM Mix Öppen V 55 / V 65 (LEK)

Öppen Mixed Dubbel Monrad (D)    Antal lag 19

3 Sten-Åke Bergström-Birgit Östling LBJ

 

2013-09-01 DM Mix Öppen V 55 / V 65 (LEK)

V55 Mixed Dubbel Monrad (D)    Antal lag 11

1 Ann-Kristin Rosén-Tommy Åberg LBJ

2 Lena Stenbeck-Nils Stenbeck LBJ

3 Rolf Bonäs-Vivianne Simpson LBJ

 

2013-08-31 DM Mix Öppen V 55 / V 65 (LEK)

V65 Mixed Trippel Monrad (D)    Antal lag 26

1 Lena Gustavson-Rolf Raumer-Lars-Inge Wiberg LBJ

 

2013-06-09 SvBF DM (MOR)

V65 Dubbel Annan (D)    Antal lag 45

1 Rolf Raumer-Lars-Inge Wiberg LBJ

 

2013-06-09 SvBF DM (MOR)

V55 Dubbel Annan (D)    Antal lag 16

1 Rolf Bonäs-Vivianne Simpson LBJ

3 Sten-Åke Bergström-Karl-Gustav Lindblom LBJ

3 Nils Stenbeck-Tommy Lundqvist LBJ

 

2013-06-09 SvBF DM (MOR)

Dam Dubbel Annan (D)    Antal lag 11

3 Lena Stenbeck-Åsa Jonsson LBJ

 

2013-06-08 SvBF DM (MOR)

V55 Trippel Annan (D)    Antal lag 12

1 Rolf Bonäs-Tommy Åberg-Ann-Kristin Rosén LBJ

 

2013-06-07 SvBF DM (MOR)

V55 Singel Annan (D)    Antal lag 15

1 Rolf Raumer LBJ

3 Karl-Gustav Lindblom LBJ

 

2013-06-07 SvBF DM (MOR)

V55 Singel Skytte (D)    Antal lag 10

1 Karl-Gustav Lindblom LBJ

 

2013-03-09 Lag DM (KLO)

V55 3+3 C-pool (D)    Antal lag 12                                                                                                                                             

1 Karl-Gustav Lindblom-Tommy Åberg-Lothar Riegler-Rolf Raumer-

Ann-Kristin Rosén-Vivianne Simpson-Lars-Inge Wiberg-Sten-Åke Bergström

 

DM-2012                                                                                                    

 

2012-10-14 Distriktsmästerskap Lag Dam (LBJ)

Dam Trippel Grupp (D)    Antal lag 11

2 Lena Stenbeck-Åsa Jonsson-Lizzie Hjert-Lena Gustavson  LBJ

 

2012-10-13 Distriktsmästerskap Lag Öppen (LBJ)

Öppen 3+3 Grupp (D)    Antal lag 9

1 Åsa Jonsson-Karl-Gustav Lindblom-Rolf Raumer-Tommy Åberg-Mats Olsson-

Mikael Johansson Rolfmark-Tommy Lundqvist-Patrik Myhre LBJ

 

2012-09-02 DM Mix (LEK)

V55 Mixed Dubbel C-pool (D)    Antal lag 13

3 Rolf  Bonäs-Vivianne Simpson LBJ

 

2012-09-01 DM Mix (LEK)

V55 Mixed Trippel C-pool (D)    Antal lag 9

2 Tommy Åberg-Vivianne Simpson-Ann-Kristin Rosén LBJ

3 Ingalill Halvarsson-Rolf Raumer-Rolf Bonäs LBJ

 

2012-09-01 DM Mix (LEK)

Öppen Mixed Trippel C-pool (D)    Antal lag 10

3 Åsa Jonsson-Magnus Kölgran-Mats Nordqvist LBJ

 

2012-06-02 DM singel och skytte samtliga klasser (MOR)

V55 Skytte Annan (D)    Antal lag 7 

1 Karl-Gustav Lindblom LBJ

2 Rolf Raumer LBJ

 

2012-06-02 DM singel och skytte samtliga klasser (MOR)

V55 Singel C-pool (D)    Antal lag 8

1 Karl-Gustav Lindblom  LBJ

3 Rolf Raumer LBJ

 

2012-06-02 DM singel och skytte samtliga klasser (MOR)

Dam Singel C-pool (D)    Antal lag 14

3 Åsa Jonsson LBJ

 

2012-05-27 Distriktsmästerskap Svealand (MOR)

Dam Dubbel C-pool (D)    Antal lag 15

3 Åsa Jonsson-Made Kölgran  LBJ

 

2012-05-27 Distriktsmästerskap Svealand (MOR)

V65 Dubbel C-pool (D)    Antal lag 30

1 Elisabet Rilling-Rolf Cronebratt  LBJ

 

2012-05-26 Distriktsmästerskap Svealand (MOR)

V55 Trippel C-pool (D)    Antal lag 16

3 Karl-Gustav Lindblom-Peter Olsson-Britt Rosén  LBJ

 

2012-05-26 Distriktsmästerskap Svealand (MOR)

V65 Trippel C-pool (D)    Antal lag 12

1 Rolf Cronebratt-Elisabet Rilling-Vivianne Simpson  LBJ

 

2012-03-03 Lag DM (KLO)

V55 3+3 C-pool (D)    Antal lag 12

1 Karl-Gustav Lindblom-Tommy Lundqvist-Peter Olsson-Rolf Raumer-

Ann-Kristin Rosén-Vivianne Simpson-Lena Stenbeck-Nils Stenbeck

 

DM-2011

2011-10-09 Lag DM Dam (MÄL)

Dam Trippel Annan (D)    Antal lag 13

3 Anki Rosén-Lizzie Hjert– Made Kölgran- Åsa Jonsson LBJ

 

2011-09-04 Mix DM Dubbel. V55 (LEK)

V55 Mixed Dubbel C-pool (D)    Antal lag 15

1 Nils Stenbeck-Lena Stenbeck LBJ

2 Ingalill Halvarsson-Sven Sandin LBJ

3 Ann-Kristin Rosén-Tommy Åberg LBJ

 

2011-09-03 Mix DM Trippel V55 (LEK)

V55 Mixed Trippel C-pool (D)    Antal lag 10

3 Nils Stenbeck-Lena Stenbeck-Tommy Lundqvist LBJ

 

2011-06-05 DM Dubbel Svealand (MOR)

V55 Dubbel C-pool (D)    Antal lag 28

2 Peter Olsson-Britt Rosén  LBJ 

3 Nils Stenbeck-Rolf Mattsson  LBJ

 

Dam Dubbel C-pool (D)    Antal lag 19

3 Åsa Jonsson-Lena Stenbeck  LBJ

 

2011-06-04 DM  Trippel Svealand (MOR)

V55 Trippel C-pool (D)    Antal lag 10

1 Rolf Bonäs-Tommy Åberg-Ann-Kristin Rosén  LBJ

 

Dam Trippel C-pool (D)    Antal lag 8

3 Ingalill Halvarsson-Lena Stenbeck-Åsa Jonsson  LBJ

 

V65 Trippel C-pool (D)    Antal lag 20

3 Lizzie Hjert-Erkki Munnukka-Kenneth Andersson  LBJ

3 Elisabet Rilling-Vivian Simpsson-Rolf Cronebratt  LBJ

 

 

2011-06-03 DM Dubbel V65 (MOR)

V65 Dubbel C-pool (D)    Antal lag 46

3 Elisabet Rilling-Rolf Cronebratt LBJ

 

2011-06-02 DM singel  Svealand (MOR)

Dam Singel C-pool (D)    Antal lag 27

2 Åsa Jonsson  LBJ

 

2011-06-02 DM Skytte  Svealand (MOR)

Öppen Skytte (D)    Antal lag 16

2 Karl-Gustav Lindblom  LBJ

 

V55 Skytte (D)    Antal lag 9

1 Karl-Gustav Lindblom  LBJ

2 Sivert Henriksson  LBJ

 

Dam Skytte (D)    Antal lag 6

3 Elisabet Rilling  LBJ

 

Svea Indoor trial

Finalspel i Gävle 27/3 

2:a LBJ Lag 1

Lena Stenbeck, Sieverth Henriksson, Marianne Henriksson, Peter Olsson,

Tommy Lundqvist, Kalle Lindblom, Ingalill Halvarsson, Britt Rosén o Lizzie Hjert

4:a LBJ Lag 2

Jan-Ove Thörnberg, Erkki Munnukka, Kenneth Andersson, Ulla-Britt

Wickström, Ylva Hedman, Nilsgöran Stenbeck o Rolf Mattsson.

 

2011-03-05 Lag DM V55 (GBS)

V55 3+3 Annan (D)    Antal lag 8

1 Rolf R- Ethel- Sten-Åke- Ann-Kristin- Vivian- Tommy L- Lars-Inge

3 Siverth- Karl-Gustav- Lena- Marianne- Ingalill- Lothar

 

DM-2010

2010-10-10 Lag DM

Dam  Antal lag  

1 Marianne Henriksson – Ingalill Halvarsson – Britt Rosén

3 Lena Stenbeck– Made Kölgran- Åsa Jonsson

 

2010-09-04/05 DM Svealand Mixed (ÖSK)

V55 Mixed Dubbel Pool (D)    Antal lag 22

2 Ingalill Halvarsson-Sven Sandin  LBJ

3 Lena Stenbeck-Nils Stenbeck  LBJ

 

V55 Mixed Trippel Pool (D)    Antal lag 13

1 Ann-Kristin Rosén-Inga-Britt Åberg-Tommy Åberg  LBJ

3 Sven Sandin-Ingalill Halvarsson-Lena Stenbeck  LBJ

 

2010-05-16 DM Svealand (SÖR)

Öppen Dubbel Pool (D)    Antal lag 35

2 Mikael Johansson Rolfmark-Mats Olsson  LBJ

 

V55 Dubbel Pool (D)    Antal lag 26

3 Peter Olsson-Britt Rosén  LBJ

 

Dam Dubbel Pool (D)    Antal lag 15

3 Ingalill Halvarsson-Marianne Henriksson  LBJ

 

2010-05-15 DM Svealand (SÖR)

V55 Trippel Pool (D)    Antal lag 17

3 Siverth Henriksson-Karl-Gustav Lindblom-Tommy Åberg  LBJ

 

Dam Trippel Pool (D)    Antal lag 10

1 Ingalill Halvarsson-Åsa Jonsson-Lena Stenbeck  LBJ

 

2010-05-02 DM Skytte Svealand (HED)

Öppen Annan Skytte (D)    Antal lag 13

3 Karl-Gustav Lindblom  LBJ

 

2010-05-01 DM Singel Svealand (HED)

Öppen Singel Pool (D)    Antal lag 24

2 Mats Olsson  LBJ

 

V55 Singel Pool (D)    Antal lag 39

3 Karl-Gustav Lindblom  LBJ

 

Dam Singel Pool (D)    Antal lag 19

2 Marianne Henriksson  LBJ

 

2010-03-06 Lag-DM (GBS)

V-55 2xTrippel Antal  lag 11

2 La Boule Joyeuse 1  (Marianne-Peter-Britt-Kalle-Sivert-Tommy)

 

DM-2009

 

2009-10-11 Lag DM Borlänge

Dam  Antal lag  15

3 Anki Rosen – Ingalill Halvarsson – Made Kölgran

 

 

 

2009-08-29/30 Svealand Mixed-DM (MOR)
V55 Mixed Dubbel Pool (D)    Antal lag 29

1 Nils Stenbeck-Lena Stenbeck LBJ
3 Karl-Gustav Lindblom-Vivian Simpsson LBJ


V55 Mixed Trippel Pool (D)    Antal lag 17
1 Karl-Gustav Lindblom-Ann-Kristin Rosén-Tommy Åberg  LBJ

Öppen Mixed Dubbel Pool (D)    Antal lag 9
3 Christer Axenstål-Åsa Jonsson  LBJ

 

2009-05-23/24 Svealand Stora DM (ÖSK)
V55 Dubbel Pool (D)    Antal lag 39

1 Sven Sandin-Tommy Åberg

Dam Trippel Pool (D)    Antal lag 14

2 Ingalill Halvarsson-Åsa Jonsson-Lena Stenbeck

V55 Trippel Pool (D)    Antal lag 26
1 Siverth Henriksson-Karl-Gustav Lindblom-Tommy Åberg
2 Bengt Olov Andreasen-Lothar Riegler-Sven Sandin
3 Kenneth Andersson-Lizzie Hjert-Erkki Munnukka

 

 

2009-05-03 Svealand DM i singel (HED)
V55 Singel (D)    Antal lag 19

2 Karl-Gustav Lindblom
3 Tommy Åberg

Dam Singel (D)    Antal lag 24
3 Åsa Jonsson

V-55 Lägg Antal lag 8
1 Karl-Gustav Lindblom
2 Marianne Henriksson

 

09-03-07/08 Lag DM Eskilstuna

V-55

2 Siverth Henriksson-Lena Stenbeck-Lothar Riegler-Ingalill Halvarsson-Kalle Lindblom-Tommy Åberg

 

V-65

 3 Jan-Ove Thörnberg-Kenneth Andersson-Erkki Munnukka-Lizzie Hjert-Rolf Mattsson

 

 

DM-2008

 

 

Svea Champion 2008 Dam
Ställning 2008-10-05 15 tävlingar (av 16)

1 Johanna Löfqvist 16
3 Lena Stenbeck 12

Gävle 081018 Lag-DM Damer 17 lag
3 La Boule Joyeuse (Anki,Johanna och Lena)

Gävle 080510-11 Mixed DM

Ö MxD 20 lag
1 Mikael Johansson Rolfmark -Johanna Löfqvist
2 Madde Kölgran-Christer Axenstål

V-55 MxT 17 lag
2 Bengt Olov Andreasen-Marianne Henriksson-Siverth Henriksson
3 Lothar Riegler-Lena Stenbeck-Nils Stenbeck
4 Ylva Hedman-Lizzie Hjert-Erkki Munnukka

Uppsala 080502-04 Stora DM
DD 22 Lag
1 Johanna Löfqvist-Lena Stenbeck
VD-55 22Lag
2 Bengt Olov Andreasen-Lothar Riegler
DT 13 Lag
4 Marianne Henriksson-Monica Zetterström-Inga- Britt Åberg
VT-65 12 Lag
3 Ylva Hedman-Jan Johansson-Jan-Ove Thörnberg
ÖT 28 Lag
4 Mikael Johansson Rolfmark-Mats Olsson-Ulf Söderström
ÖS 30 Lag
2 Mikael Johansson Rolfmark
VS-55 27 Lag
1 Tommy Åberg
DS 20 Lag
3 Elisabet Rilling
Damskytte

1 Elisabet Rilling
Dam Lägg
1 Elisabet Rilling

 

DM-2007

Gävle 071014 Lag-DM Damer 10 lag
2 La Boule Joyeuse ( Elisabet, Marianne, Johanna och Lena)

Borlänge 080308 Lag-DM V-55
2 La Boule Joyeuse (Lena Stenbeck - Nisse Stenbeck - Margareta Mohlen -
Lothar Riegler - Marianne Henriksson - Siverth Henriksson -
Bengt-Olov Andreasen och Tommy Åberg)

Fellingsbro 070922-23  Mixed DM
V-65 Trippel 9 lag
2 Elisabet Rilling-Rolf Cronebratt-Rolf Mattsson
Trippel Öppen 18 lag
4 Maggan Mohlen-Mats Olsson-Sivert Henriksson
V-65 Dubbel
3  Elisabet Rilling-Rolf Cronebratt

Örsundsbro 070526-27 Stora DM
Damdubbel
1 Johanna Löfqvist-Lena Stenbeck
V-65 Dubbel
4 Rolf Cronebrat-Rolf Matsson
V-55 Trippel
4 Christer Axenstål-Nisse Stenbeck-J-O Törnberg

Örsundsbro 070428-29 Singel  V55+ 27 Lag
2 Tommy Åberg, LBJ
Lägg  Damer  5 Lag
1:a Elisabeth Rilling, LBJ
3:a Monica Zetterström, LBJ
4:a Marianne Henriksson, LBJ

Skytte Dam 5 Lag
3:a Elisabeth Rilling, LBJ
4:a Monica Zetterström, LBJ

Öppen 17 Lag
3:a Patrik Sandin, LBJ
4:a Siverth Henriksson, LBJ

 

DM-2006
Eskilstuna 061125 Lag-DM
Öppen 14 lag

2 LBJ (Patrik Sandin-Tommy Åberg-Mikael Johansson/Rolfmark-Ulf Söderström-Sven Sandin-Mats Olsson

Uppsala 061014 Lag-DM
Damer 9 lag
1 LBJ (Lena Stenbeck-Johanna Löfqvist-Marianne Henriksson-Elisabet Rilling)
Hedemora 060908-09 Mixed Trippel
Mix dubbel V-55  14 lag.
1 Marianne Henriksson - Tommy Åberg
Mix dubbel V-65  23 lag
1 Elisabet Rilling - Rolf Cronebratt
Öppen mix trippel 12 lag
1 Johanna Löfqvist-Patrik Sandin-Mikael Johansson/Rolfmark
Mix trippel V-55  10 lag
3 Margareta Molén-Siverth Henriksson-Tommy Åberg
Mix trippel V-65 8 lag
2 Elisabet Rilling-Ylva Hedman-Jan Johansson

Örsundsbro 060602-06 Strora DM
Öppen  Singel
1 Mikael Johansson/Rolfmark
V55 Singel
2 Tommy Åberg
Dam Trippel
1 Lena Stenbeck-Johanna Löfqvist-Elisabet Rilling
Öppen Trippel
2 Samuel Söderström-Ulf Söderström-Patrik Sandin
Dam Dubbel
2 Elisabet Rilling-Lizzie Hjert
V-65 Trippel
3 Jan Johansson-Rolf Cronebratt-Elisabet Rilling

DM-2005
Gävle 050528-29 Mixed-DM
Mixed Dubbel Öppen, 27 lag
1. Inga-Britt Åberg - Mats Olsson
2. Johanna Löfqvist - Patrik Sandin

Mixed Trippel Öppen, 25 lag
1. Johanna Löfqvist - Patrik Sandin
    & Mikael Johansson/Rolfmark    -LBJ


Mixed Trippel V 55+, 13 lag
2. Lizzie Hjert - Erkki Munnukka
    & Sven Åberg   -LBJ

Mixed Trippel V 65+, 32 lag
2. Elisabeth Rilling - Ylva Hedman
    & Jan Johansson   -LBJ

Oppboga 050513-15 Stora-DM
Dubbel Damer
1 Inga-Britt Åberg-Johanna Löfqvist
2 Lena Hellström-Elisabet Rilling

Trippel Öppen 27 lag
2 Samuel Söderström-Patrik Sandin-Mikael Johansson/Rolfmark

Singel Damer 32 lag
2 Johanna Löfquist
3 Elisabet Rilling

Uppsala 050313 Lag-DM
Veteran V65+ 7 Lag
3 LBJ (Erkki Munnukka,Lizzi Hjert,Torsten Holm,Ylva Hedman,Rolf Cronebratt och Janne Johansson)

 

DM-2004

Mora  040529-31.
       
Minior dubbel
2 Samuel Söderström-Anna Gruvsjö LBJ/PAN
        Minior Singel
1 Samuel Söderström
        Dam singel
2 Lena Hellström
         Öppen singel
2 Patrik Sandin
4 Mikael Johansson/Rolfmark
        Dam trippel
3 Johanna Löfqvist-Marianne Henriksson-Elisabet Rilling
       Öppen dubbel
3 Rickard Åberg-Patrik Sandin
      Kval till Skytte-SM
4 Sivert Henriksson
      Bästa klubb
1 LBJ 
     Bästa Herre
1  Patrik Sandin
     Bästa Dam
2    Marianne Henriksson     
2004
Hedemora 040508-09.
       
Öppen mxd 24 lag
1 Marianne Henriksson-Patrik Sandin
3 Johanna Löfqvist-Tommy Åberg
4 Monica Zetterström-Sune Jonsson
5 Margaretha Mohlen-Mats Olsson
          V-55 mxt  23 lag
1 Lizzie Hjert-Erkki Munnukka-Rolf Mattsson
3 Elisabet Rilling-Nils Stenbeck-Siverth Henriksson
         Öppen mxt 25 lag
1 Margaretha Mohlen-Mats Olsson-Tommy Åberg
         V-55 mxd 25 lag
3 Elisabet Rilling-Nils Stenbeck
4 Lizzie Hjert-Erkki Munnuka
Uppsala 040326.
Lag DM V55

1 LBJ ( J-O Thörnberg, Marianne Henriksson, Sivert Henriksson, Elisabet Rilling, Rolf Mattsson, Erkki Munnukka, Lizzie Hjert och Lothar Riegler)

DM-2003

 Flen
    Juniordubbel 5 lag

5 Samuel Söderström-Loo Stening LEK
       Öppen trippel  21 la
g
2 Patrik Sandin-Rickard Åberg-Mikael Johansson/Rolfmark
      Öppen singel  43 deltagare
2 Patrik Sandin
      Veteransingel  42 deltagare
2 Tenho Saviluoto
5 Rolf Mattson
      Veterantrippel 20 lag
5 Tenho Saviluoto-Sven Åberg-Rolf Mattsson
     Dam dubbel  11 lag
4 Johanna Löfqvist-Monica Zetterström
     Skytte DM
5 Patrik Sandin
   Bästa Herre
1 Patrik Sandin
Bästa Klubb
2 LBJ
030525
Uppsala
           Mixed-trippel Öppen

3 Johanna Löfqvist-Patrik Sandin-Rickard Åberg
4 Margaretha Molen-Mats-Olsson-Tommy Åberg
5 Monica Zetterström-Sune Jonsson-Mikael Johansson/Rolfmark
5 Elisabet Rilling-Sven Sandin-Ulf Söderström     
         Mixed-trippel Veteran
4 Britt-Marie Cronebratt-Rolf Cronebratt-Jan-Ove Thörnberg
030524 
Uppsala
          Mixed-dubbel Öppen

5 Johanna Löfqvist-Patrik Sandin
5 Monica Zetterström-Sune Jonsson
030403
Lag-DM Veteraner Uppsala
2 Elisabet Rilling-Rolf Mattsson-Torsten Holm-Sven Åberg-Tenho Saviluoto-Jan_Ove Thörnberg

DM-2002 Gävle
         Damdubbel             9 lag

1 Lena Hellström-Elisabet Rilling
       Veteransingel           54 deltagare
3 Elisabet Rilling
4 Sven Åberg
       Veteran-dubbel         50 lag
3 Tenho Saviluoto-Torsten Holm
        Öppen singel           69 deltagare
5 Sune Jonsson
       Mixed-trippel Öppen  Uppsala
3 Elisabet Rilling-Sven Sandin-Ulf Söderström

 

2001 Borlänge  
         Singel  dam  19 deltagare

2 Johanna Löfqvist
5 Lena Hellström
       Mixed-dubbel  32 lag
2 Elisabet Rilling-Patrik Sandin
5 Monica Zetterström- Sune Jonsson
        Singel Öppen     69 deltagare
3 Patrik Sandin
        Singel Veteran    47 deltagare
3 Elisabet Rilling
        Damdubbel        13 lag
4 Lena Hellström-Elisabet Rilling
5 Johanna Löfqvist-Bittan Åberg  

2000 Eskilstuna
         Singel öppen   69 deltagare

1 Patrik Sandin
       Veterantrippel   13 lag
1 Elisabet Rilling-Bengt Söderman-Sven Åberg
        Damdubbel         9 lag
3 Lena Hellström-Elisabet Rilling
        Mixed-dubbel    Uppsala      34 lag   
3 Lena Hellström-Nisse Stenbeck

1999 Karlstad      
          Damsingel                 22 deltagare                  
1 Monica Zetterström 
         Öppen Singel           64 deltagare
4 Ulf Söderström
         Dubbel Öppen             49 lag
1 Patrik Sandin-Rickard Åberg

1998 Eskilstuna
         Veteransingel  

1 Lars-Olof Persson
      
1994 Hedemora
           Öppen trippel

2 Christer Axenstål-Kent Hjälmbrink-Rickard Åberg

1986
      Singel

3 P-Å Gustavsson
      Dubbel
2 Gilles Hoinard - Magnus Alven

1985
        Singel

2 Henry Tanzilli
4 Hans Hulten
       Dubbel
4 Anette Hoinard - Caj Collin
5 Hans Hulten - P-Å Gustavsson
        Trippel
6 Anette Hoinard - Hans Hulten - P-Å Gustavsson

1984
       Singel
4 Jean Amiot
5 Gilles Hoinard
       Dubbel

2 Jean Amiot- Gilles Hoinard  

1983
         Dubbel
1 Jean Amiot - Gilles Hoinard
5 Denis Bizot - Christian Amiot
         Trippel
3 Jean Amiot - Gilles Hoinard - Denis Bizot
        Singel
5 Gilles Hoinard

1982
        Singel
2 Jean Amiot
     Dubbel
2 Caj Collin - Adam Brolin

1981
       Singel

1 Jean Amiot
     Dubbel
1 André Méteniér - Hilkka Shikmoun