2017

2017-07-02 Gefle Cup (LBJ)

V65 Dubbel Monrad (L)    Antal lag 37

1 Kjell Karlsson-Kjell Wallström KLO/GAG

2 Bengt Hillström-Laila Hillström STL

3 Ingalill Halvarsson-Rolf Raumer 018/LBJ

3 Gösta Gunderson-Kjell Westin KLO

5 Birgitta Olofsson-Gunnar Sandberg 018

5 Lee Ekström-Bosse Hedlund FPS

5 Jan Åhman-Gun-Britt Åhman STL

5 Jonny Eriksson-Inge Wedholm STL

 

2017-07-01 Gefle Cup (LBJ)

Öppen Dubbel Annan (L)    Antal lag 9

1 Åsa Jonsson-Mats Nordqvist LBJ

2 Maria Jadinge -Trygg-Urban Trygg 018

3 Leif Lundin-Susann Wahlberg BRO

3 Patrik Sandin-Sven Sandin 018/LBJ

 

 

2017-07-01 Gefle Cup (LBJ)

V65 Trippel Monrad (L)    Antal lag 16

1 Ann-Kristin Rosén-Rolf Bonäs-Tommy Åberg LBJ

2 Vivianne Simpson-Christer Murén-Jan Wallin LBJ/TDJ/TDJ

3 Åke Ekstrand-Alex Strachan -Tommy Wendin TDJ

3 Jean-Noel Henry-Lee Ekström-Bosse Hedlund KAJ/KAJ/FPS

5 Stefan Wikner-Birgitta Boholm-Tommy Boholm BOO/KAJ/KAJ

5 Max Carlsson-Kjell Forsström-Jonny Nilsson KRY

5 Hans-Gösta Olsson-Arne Pettersson-Karl-Erik Sedvall ESP

5 Egart Calin -Ylva Hedman -Birgit Valsberg ESP

 

 

 

 

2016

2016-08-21 Gefle Cup (LBJ)

V65 Dubbel C-pool (R)    Antal lag 41

1 Ulf Eriksson-Svante Sjölin BLK

2 Kalle Nielsen-Birgitta Wennerberg UPS

3 Bengt Olov Andreasen-Janne Söderström TDJ

3 Roland Hydén-Anders Stenborg BOO/LBJ

5 Leni Larsson-Gösta Persson UPS

5 Lars Boussard-Ethel Forsberg ESP

5 Ylva Hedman –Rigmor Sundberg ESP

5 Carl-Olov Eriksson-Lena Eriksson GRY

 

2016-08-21 Gefle Cup (LBJ)

Öppen Trippel C-pool (R)    Antal lag 10

1 Annelie Westin-Ali Abdi Aden-Tanja Westin AIK/BOO/AIK

2 Lucas Rudin-Mikael Bartoft-Sebastian Kallionpää SÖR/OPP/OPP

3 Karl-Gustav Lindblom-Mats Nordqvist-Jan Sandström LBJ

3 Emil Blomqvist-Patrik Sandin-Tommy Eriksson LBJ/018/LBJ

5 Mikael Andersson-Kenneth Tengström-Åsa Tengström BTT

5 Bosse Eriksson-Catta Eriksson-Lasse Kallionpää OPP

5 Roger Andersson-Anki Rosèn-Tommy Åberg LBJ

5 Pauli Mäkitalo-Pontus Tengström-Christopher Andersson Persson BTT/BTT/SUN

 

2016-08-20 Gefle Cup (LBJ)

Öppen Dubbel C-pool (R)    Antal lag 22

1 Pauli Mäkitalo-Pontus Tengström BTT

2 Sebastian Kallionpää-Lucas Rudin OPP/SÖR

3 Roger Andersson-Ulf Söderström LBJ

3 Kenneth Tengström-Åsa Tengström BTT

5 Karl-Gustav Lindblom-Mats Nordqvist LBJ

5 Harri Kolehmainen-Morten Hugaas HOF/LBJ

5 Christer Bergman-Patrik Lindström BSS/SUN

5 Håkan Jonsson-Helene Rosenholm SUN

 

2016-08-20 Gefle Cup (LBJ)

V65 Trippel C-pool (R)    Antal lag 11

1 Kjell Forsström-Jonny Nilsson-Britt Rosén KRY

2 Pär Nordström-Bengt Olov Andreasen-Janne Söderström ESP/TDJ/TDJ

3 Karin Ekström-Göran Forsberg-Gunvor Rosenberg ESP

3 Bosse Linck-Reine Klasson-Hans-Gösta Olsson ESP

5 Inga Stenbrink-Olle Wiberg-Sven Edlund UPS

5 Lars Boussard-Ethel Forsberg-Monica Jörke-Forsberg ESP

5 Ulf Eriksson-Yngve Lindgren-Svante Sjölin BLK

 

2015

2015-08-23 Gefle CUP (LBJ)

Öppen Trippel Annan (R)    Antal lag 13

1 Mikael Bartoft Sebastian Kallionpää Lucas Rudin OPP/OPP/SÖR

2 Pauli Mäkitalo-Niclas Simpson-Pontus Tengström BTT

3 Lars-Arne Andersson-Håkan Jonsson-Helene Rosenholm SUN

3 Per Davidsson-Thorbjörn Hedenborg-Kent Wilhelmsson SVÄ

5 Ann-Kristin Rosén-Kenneth Tengström-Åsa Tengström BTT

5 Torbjörn Andenius-Roger Andersson-Bettan Jonsson LBJ

5 Tommy Andersson-Lars-Åke Kulinder-Berit Åslin SUN

5 Signe Holgersson-Jennifer Andersson Persson-Jenny Bylund SUN

 

2015-08-23 Gefle CUP (LBJ)

V65 Dubbel Annan (R)    Antal lag 54

1 Rose Myrman-Ethel Forsberg ESP

2 Håkan Egnell-Karin Hansson LBJ

3 Birgitta Olofsson-Gunnar Sandberg 018

3 Peter Olsson-Kjell Forsström KRY

5 Leif Nilsson-Bengt Rönn STL

5 Gösta Gunderson-Inga Lindström KLO

5 Leif Andersson- Håkan Sjöström ÅKE

5 Ulf Eriksson-Svante Sjölin BLK

 

2015-08-22 Gefle CUP (LBJ)

Öppen Dubbel Annan (R)    Antal lag 21

1 Pauli Mäkitalo-Pontus Tengström BTT

2 Per Carlsson-Kent Wilhelmsson SVÄ

3 Lucas Rudin-Mikael Bartoft SÖR/OPP

3 Lars Frykberg-Sebastian Håkansson 018

5 Patrik Sandin-Sven Sandin LBJ/BTT

5 Carola Grandin-Jan-Åke Öst 018

5 Göran Ekroth-Dag Hervieu BOO

5 Kenneth Tengström-Åsa Tengström BTT

 

2015-08-22 Gefle CUP (LBJ)

V65 Trippel Annan (R)    Antal lag 19

1 Rolf Raumer-Lars-Inge Wiberg-Håkan Egnell LBJ

2 Rolf Cronebratt-Elisabet Rilling-Peter Olsson LBJ/LBJ/KRY

3 Sven Edlund-Inga Stenbrink-Olle Wiberg UPS

3 Staffan Forsberg-Leni Larsson-Maj Strömberg UPS

5 Kjell Edlund-Tommy Wendin-Ulla-Britt Wickström TDJ

5 Jonny Eriksson-Börje Persson-Inge Wedholm STL

5 Bengt Olov Andreasen-Inger Ekstrand-Åke Ekstrand TDJ

5 Lars Boussard-Ethel Forsberg-Rose Myrman ESP

 

2014

2014-08-24 Gefle Cup (LBJ)

Öppen Trippel Annan (R)    Antal lag 16

1 Ulf Gustavsson-Thorbjörn Hedenborg-Kent Wilhelmsson SVÄ

2 Signe Holgersson-Pauli Mäkitalo-Pontus Tengström BTT

3 Dick Elfström-Olle Larsson-Olof Rothman 018

3 Lars Frykberg-Tomas Ruudh-Rikard Frisk 018

5 Lars-Arne Andersson-Tommy Andersson-Markus Holmåker SUN

5 Roger Andersson-Ulf Söderström-Ann-Kristin Rosén BTT/BTT/LBJ

5 Johanna Löfqvist-Kenneth Tengström-Åsa Tengström BTT

5 Patrik Sandin-Håkan Westling-Johan Westling SVÄ

 

 

2014-08-24 Gefle Cup (LBJ)

V65 Dubbel Annan (R)    Antal lag 46

1 Rolf Raumer-Lars-Inge Wiberg LBJ

2 Ulf Eriksson-Svante Sjölin BLK

3 Gun-Britt Åhman-Jan Åhman STL

3 Bengt Olov Andreasen-Inger Ekstrand TDJ

5 Maj-Britt Smångs-Stig Smångs MOR

5 Ulla-Britt Wickström-Karl-Axel Axelsson TDJ/ESP

5 Åke Ekstrand-Alex Strachan TDJ

5 Carl Evert Bengtsson-Inge Wedholm STL

 

 

2014-08-23 Gefle Cup (LBJ)

Öppen Dubbel Annan (R)    Antal lag 30

1 Adam Nilsson-Malin Sares SÖR                    

2 Lars Frykberg-Tomas Ruudh 018

3 Therese Broberg-Signe Holgersson BTT

3 Anders Löfgreen-Urban      Trygg 018

5 Lars-Åke Kulinder-Berit Åslin SUN

5 Lars-Arne Andersson-Henrik Lovén SUN

5 Oskar Augustsson-Cajsa Qvarnström SÖR

5 Bettan Jonsson-Harri Kolehmainen LBJ

 

 

2014-08-23 Gefle Cup (LBJ)

V65 Trippel Annan (R)    Antal lag 18

1 Håkan Egnell-Rolf Raumer-Lars-Inge Wiberg LBJ

2 Sven Edlund-Inga Stenbrink-Olle Wiberg UPS

3 Staffan Forsberg-Leni Larsson-Maj Strömberg UPS

3 Ethel Forsberg-Ylva Hedman-Ulla-Britt     Wickström TDJ

5 Elisabet Rilling-Bengt Bergqvist-Wivi Jonsson LBJ/NJV/NJV

5 Bengt Olov Andreasen-Kristina Fröberg-Per Fröberg TDJ/FFP/FFP

5 Ulf Eriksson-Ulla-Britt Svensson-Evert Ädel BLK

5 Sture Lundström-Kjell Wallström-Märta Wallström LEK

 

2013

2013-08-25 Gefle Cup (LBJ)

V55 Trippel Annan (R)    Antal lag 10

1 Rolf Bonäs-Ann-Kristin-Tommy Åberg LBJ

2 Ingalill Halvarsson-Ulf Hjelm-Olof Rothman 018

3 Bengt Hillström-Laila Hillström-Gunilla Lennartsson NÄS

3 Roger Andersson-Sven Sandin-Ulf Söderström BTT

5 Peter Olsson-Karl-Gustav Lindblom-Britt Rosén LBJ

5 Kenneth Andersson-Ethel Forsberg-Ylva Hedman LBJ

5 Håkan Egnell-Karin Hansson-Harri Kolehimainen HOF

5 Rolf Cronebratt-Britt Frånberg-Carl- Eric Grahn LBJ/SKÖ/SKÖ

 

2013-08-25 Gefle Cup (LBJ)

V65 Trippel Annan (R)    Antal lag 20

1 Ulla Humla-Arne Lindholm-Göran Nilsson SKÖ

2 Marianne Henriksson-Birgitta Olofsson-Gunnar Sandberg                         018

3 Sven Edlund-Inga Stenbrink-Olle Wiberg UPS

3 Ture Engstedt-Ulf Eriksson-Evert Ädel BLK

5 Alex Strachan-Inger Ekstrand-Åke Ekstrand TDJ

5 Bengt Anefall-Lizzie Hjert-Erkki Munnukka LBJ

5 Hans Gustafsson-Birger Jansson-Ove Jansson STL

5 Lars Boussard-Lars-Eric Höjland -Torsten Lindqvis ESP

 

 

2013-08-24 Gefle Cup (LBJ)

Öppen Dubbel Annan (R)    Antal lag 27

1 Erik Rosén-Håkan Westling SVÄ

2 Thorbjörn Hedenborg-Kent Wilhelmsson SVÄ

3 Johanna Löfqvist-Åsa Tengström BTT

3 Håkan Jonsson-Helene Rosenholm SUN

5 Christopher Andersson Persson-Markus Holmåker SUN

5 Roger Andersson-Ulf Söderström BTT

5 Henrik Lovén-Mattias Sjödin SUN

5 Lars-Arne Andersson-Ulrika Larsson SUN

 

2013-08-24 Gefle Cup (LBJ)

V65 Dubbel Annan (R)    Antal lag 53                     

1 Jan Eriksson-Jan-Erik Lönn MOR

2 Jan-Ove Thörnberg-Bertil Envall LBJ/MOR

3 Ulf Eriksson-Evert Ädel BLK

3 Maj-Britt Smångs-Stig Smångs MOR

5 Birgit Valsberg-Tommy Wendin ESP/TDJ

5 Åke Lundén-Eva Wedin PAN

5 Britt-Marie Hall-Sture Hall RUN

5 Håkan Egnell-Karin Hansson HOF

 

2012

2012-08-26 Gefle Cup (LBJ)

Öppen Trippel Annan (R)    Antal lag 17

1 Håkan Westling-Kent Wilhelmsson -Jan   Östberg SVÄ

2 Håkan Eriksson-Henry Steffensen-Per Davidsson SVÄ

3 Max  Carlström-Roger Gerdvall-Jonas Sjökvist SÖR

3 Cecilia Forsell-Lars Frykberg-Leif Johansson 018

5 Ann-Kristin Rosén-Vivianne Simpson-Tommy Åberg LBJ

5 Håkan Bergström -Maria Bergström-Ann Hägglund  SVÄ

5 Pauli Mäkitalo-Patrik Sandin-Pontus Tengström OPP/HED/HED

5 Johanna Löfqvist-Kenneth Tengström-Åsa Tengström HED

 

2012-08-26 Gefle Cup (LBJ)

V65 Trippel Annan (R)    Antal lag 25

1 Jan Eriksson-Jan-Erik Lönn-Kjell Westin  MOR

2 Britt Frånberg-Carl- Eric Grahn-Rolf Cronebratt SUN/SUN/LBJ

3 Sven Edlund-Gunnar Sandberg-Olle Wiberg UPS

3 Egart Calin-Karin Ekström-Karl-Erik Sedvall ESP

5 Hans Gustafsson-Birger Jansson-Ove Jansson STL

5 Kenneth Andersson-Ingalill Halvarsson-Marianne Henriksson LBJ

5 Rolf Larsson-Berne Marklund-Janne Söderström ESP

5 Bengt Björk-Carl-Olov Eriksson-Rune Sundell GRY

 

2012-08-25 Gefle Cup (LBJ)

Öppen Dubbel Annan (R)    Antal lag 20

1 Lars Frykberg-Leif Johansson 018

2 Roger Gerdval -Max Carlström SÖR

3 Pontus Tengström-Patrik Sandin HED

3 Kenneth Tengström-Sven Sandin  HED

5 Mikael Andersson-Mikael Johansson Rolfmark HED/LBJ

5 Jan Östberg-Jonas Sjökvist SVÄ/SÖR

5 Maria Bergström-Johan Westling SVÄ

5 Gunnar Sigvardsson-Tommy Ström BLK

 

2012-08-25 Gefle Cup (LBJ)

V65 Dubbel Annan (R)    Antal lag 44

1 Ulf Eriksson-Svante Sjölin BLK

2 Rolf Cronebratt-Elisabet Rilling LBJ

3 Sven Edlund-Olle Wiberg UPS

3 Egart Calin-Ralph Lundgren ESP

5 Gösta Gunderson-Kjell Westin MOR

5 Maj-Britt Smångs-Stig Smångs MOR

5 Birger Jansson-Ove Jansson STL

5 Håkan Egnell-Karin Hansson HOF

2011

2011-08-28 Gefle Cup (LBJ)

Öppen Trippel Pool (R)    Antal lag 6

1 Made Kölgran-Magnus Kölgran-Mats Nordqvist LBJ

2 Ulf Hjelm-Ronny Lillelund-Tomas Ruudh 018

3 Anders Gissberg Håkan Jonsson-Helene Rosenholm SUN

3 Jennifer Andersson Persson Niklas Lindström-Patrik Lindström SUN

5 Pauli Mäkitalo Patrik Sandin-Sven Sandin OPP/HED/LBJ

6 Barbro Eriksson-Hans Eriksson-Morten Hugaas HOF

 

2011-08-28 Gefle Cup (LBJ)

V55 Trippel Pool (R)    Antal lag 26

1 Lars Frykberg-Sivert Henriksson-Olle Larsson 018/LBJ/018

2 Peter Olsson-Tommy Åberg-Britt Rosén LBJ

3 Britta Olby-Rune Gruddpers-Leif Jakobsson MOR

3 Lizzie Hjert-Erkki Munnukka-Lars-Inge Wiberg LBJ

5 Börje Andersson-Sture Lundström-Arne Pers LEK

5 Sven Flodström -Ulla Resare-Ulf Zetterlund MOR

5 Rolf Bonäs-Lena Stenbeck-Nils Stenbeck LBJ

5 Maj-Britt Smångs-Stig Smångs-Ingemar Olmats MOR

 

2011-08-27 Gefle Cup (LBJ)

Öppen Dubbel Pool (R)    Antal lag 15

1 Lars Frykberg-Ronny Lillelund 018

2 Anders Gissberg-Jennifer Andersson Persson SUN

3 Håkan Jonsson-Helene Rosenholm SUN

3 Kenneth Tengström-Åsa Tengström HED

5 Per Carlsson-Niklas Grimstedt  KLO

5 Signe Holgersson-Pontus Tengström HED

5 Åsa Jonsson-Karl-Gustav Lindblom LBJ

5 Niklas Lindström -Patrik Lindström SUN

 

 

2011-08-27 Gefle Cup (LBJ)

V65 Dubbel Pool (R)    Antal lag 54

1 Karin Tomt-Lars Tomt MOR

2 Manuel Andreu-Ralph Lundgren ESP

3 Rolf Cronebratt-Elisabet Rilling LBJ

3 Gösta Gunderson-Kjell Westin KLO

5 Åke Lundén-Gun-Britt Östling HED

5 Holger Wallin-Ingrid Lundström ESP

5 Sven Erik Hedman-Börje Wikström ESP

5 Bengt Olov Andreasen-Berth Hillgren TDJ

2010

2010-08-29 Gefle Cup (LBJ)

Öppen Trippel Pool (R)    Antal lag 10

1 Hannu Mäkitalo-Pauli Mäkitalo-Mikael Johansson Rolfmark OPP/OPP/ LBJ

2 Lars Frykberg-Ronny Lillelund-Håkan Ström  018

3 Signe Holgersson-Pontus Tengström-Patrik Sandin HED/HED/ 018

3 Johanna Löfqvist-Kenneth Tengström-Åsa Tengström HED

5 Karl-Gustav Lindblom-Lena Stenbeck-Nils Stenbeck  LBJ

5 Mikael Andersson-Christer Olsson-Sven Sandin HED/HED/LBJ

 

2010-08-29 Gefle Cup (LBJ)

V65 Trippel Pool (R)    Antal lag 32

1 Jan Eriksson-Rune Gruddpers-Eric Johansson MOR/MOR/ KLO

2 Gunborg Bergenhus-Lennart Blomqvist-Per Nordström  ESP

3 Manuel Andreu- Rigmor Sundberg-Janne Söderström  ESP

3 Maj-Britt Smångs- Stig Smångs-Leif Jakobsson  MOR

 

2010-08-28 Gefle Cup (LBJ)

Öppen Dubbel Pool (R)    Antal lag 19

1 Signe Holgersson-Pontus Tengström  HED

2 Lars Frykberg-Ronny Lillelund  018

3 Hannu Mäkitalo-Pauli Mäkitalo  OPP

3 Patrik Sandin-Rikard Åberg 018/LBJ

5 Åsa Jonsson-Magnus Kölgran  LBJ

 

2010-08-28 Gefle Cup (LBJ)

V65 Dubbel Pool (R)    Antal lag 42

1 Egart Calin-Birgit Valsberg  STL

2 Sören Sahlén-Lennart Östberg  KLO

3 Ulla Resare-Ulf Zetterlund  MOR

3 Lars-Göran Karlströmer-Åke Lundén  HED

2009
2009-08-16 Gefle Cup (LBJ)
Öppen
Trippel Pool (R)    Antal lag 20
1 Kjell Andersson-Stefan Berglund-Lars Frykberg GRI-GRI-018
2 Ulf Hjelm-Signe Holgersson-Olle Larsson  018
3 Johanna Löfqvist-Mats Olsson-Mikael Johansson Rolfmark HED-LBJ-GRI
4 Morten Hugaas-Håkan Egnell-Rolf Carlsson HOF-HOF-BBK

2009-08-16 Gefle Cup (LBJ)
V65 Trippel Pool (R)    Antal lag 36
1 Britta Olby-Ulla Resare-Ulf Zetterlund  MOR
2 Ulla Andersson-Rune Hägglund-Birger Jansson  STL
3 Bengt Bjurman-Bengt Björk-Birgitta Eldh  GRY
4 Rolf Cronebratt-Elisabet Rilling-Eric Johansson  KLO

2009-08-15 Gefle Cup (LBJ)
V65 Dubbel Pool (R)    Antal lag 55
1 Maj-Britt Smångs-Stig Smångs MOR
2 Jan Eriksson-Jan-Erik Lönn MOR
3 Marita Hedberg-Per Arne Hedberg  STL
4 Sid Huntley-Britta Olby  MOR
5 Rolf Mattsson-Nils Stenbeck  LBJ

2009-08-15 Gefle Cup (LBJ)
Öppen Dubbel Pool (R)    Antal lag 22

1 Hannu Mäkitalo-Anna-Karin Gräffelt OPP-GRI
2 Signe Holgersson-Pontus Tengström 018-HED
3 Pauli Mäkitalo-Esko Sedergren GRI-SKÖ
4 Markus Fransson-Johan Westling BBK-SVÄ
5 Lena Stenbeck-Mikael Johansson Rolfmark LBJ-GRI


2008
Resultat Gefle Cup 16-17/8 2008
Öppen Dubbel 26 lag
1 Anna-Karin Gräffelt-Pauli Mäkitalo GRI
2 Mikael Johansson Rolfmark-Mats Olsson LBJ
3 Lars Frykberg-Patrik Sandin 018
4 Kenneth Tengström-Åsa Tengström HED
5 Ulf Söderström-Kjell Andersson LBJ-018

Öppen Trippel 16 Lag
1 Mikael Andersson-Kenneth Nisén-Pontus Tengström HED

2 Lars Frykberg-Patrik Sandin-Anna-Karin Gräffelt 018-018-GRI
3 Esko Sedergren-Patrik Thelaus-Pauli Mäkitalo SKÖ-SKÖ-GRI
4 Johanna Löfqvist-Margareta Mohlén-Tommy Åberg LBJ

V-65 Dubbel 47 lag
1 Alf Glevén-Gösta Gunderson KLO
2 Maj-Britt Smångs-Stig Smångs MOR
3 Eric Johansson-Ragnar Eriksson KLO-MOR
4 Jan Eriksson-Jan-Erik Lönn MOR

V-65 Trippel 30 lag
1 Sonny Forsberg-Maj- Britt Norberg-Sven Nordlund SKÖ
2 Bertil Carlsson-Ingrid Gustafsson-Lars Erik Gustafsson GRY
3 Ragnar Eriksson-Maj-Britt Smångs-Eric Johansson MOR-MOR-KLO
4 Hans Gustafsson-Rune Hägglund-Inge Wedholm STL


2007
Resultat Gefle Cup 18-19/8 2007
V-65 trippel, 37 lag

1. Ulla Hedberg, Jan Grönoset -GRY
2. Uno Eriksson, Rigmor Sundberg, Lennart Blomqvist -ESP
3. Ragnar Eriksson, Jan-Erik Lönn, Jan Eriksson -MOR
4. Olle Karlsson, Ingemar Pettersson, Lennart Andersson -STL

Öppen trippel, 18 lag
1. Patrik Thelaus, Esko Sedergren, Pauli Mäkitalo -SKÖ/SKÖ/GRI
2. Tommy Andersson, Jörgen Ekholm, Patrik Lindström -SUN
3. Pontus Tengström, Jessica Larsson, Kenneth Nisén -HED
4. Bengt-Olov Andersson, Patrik Sandin, Rickard Åberg -TDJ/LBJ/LBJ
5. Ulf Söderström, Mats Olsson, Christer Axenstål LBJ
5 Lena Stenbeck, Nils Stenbeck, Lothar Riegler LBJ


Öppen dubbel, 32 lag
1. Patrik Thelaus, Esko Cedergren -SKÖ
2. Kenneth och Åsa Tengström -HED
3. Peter Olsson, Britt Rosén -KRY
4. Pontus Tengström, Jessica Larsson -HED
5. Sune Jonsson, Tommy Åberg -LBJ

V-65 dubbel, 59 lag
1. Bengt Rönn, Leif Nilsson -STL
2. Ylva Hedman, Jan Johansson -LBJ
3. Uno ERiksson, Rigmor Sundberg -ESP
4. Els-Marie och Lucciano Nicolai -BLK
5. Elisabet Rilling, Rolf Cronebratt –LBJ

2006

2006-08-19o20 Gefle Cup
Öppen Dubbel 31 Lag
1 Stefan Berglund-Jerry Karlsson GRI
2 Hannu Mäkitalo-Reino Salmela GRI
3 Jan Borgö-Eva Borgö GRI
5 Patric Sandin-Sivert Henriksson LBJ

V-65 Dubbel 49 Lag
1 Sid Huntley-Maj-Britt Smångs MOR
2 Bernie Marklund-Britt Marklund ESP
3 Jan Eriksson-Jan-Erik Lönn MOR
5 Erkki Munnukka-Lizzie Hjert LBJ

Öppen Trippel 22 Lag
1 Stefan Berglund-Jerry Karlsson-Patrik Sandin GRI/GRI/LBJ
2 Hannu Mäkitalo-Reino Salmela-Pauli Mäkitalo GRI
3 Johanna Löfqvist-Mikael Rolfmark/Johansson-Pontus Tengström LBJ/LBJ/HED
5 Gun Larsson-Folke Larsson-Marianne Henriksson SUN/SUN/LBJ
5 Lena Stenbeck-Nilsse Stenbeck-Lothar Riegler LBJ

V65 Trippel 29 Lag
1 Elisabet Rilling-Sven Åberg-Rolf Cronebratt LBJ
2 Stina Johansson-Olle Johansson-Lennart Blomqvist ESP
3 Bo Henriksson-Gunnel Ohlsson-S-E Hedman ESP

2005

2005-08-13o14 Gefle Cup
Arr. LA BOULE JOYEUSE GPK
Öppen dubbel, 43 lag
1. Hannu Mäkitalo-Reino Salmela BRX
2. Pontus Tengström-Magnus Moberg HED
3.Tommy Moberg-Maj-Britt Holmgren HED
4. Lena Stenbeck- Nils-Göran Stenbeck LBJ

V65 Dubbel, 47 lag
1. Jan Eriksson-J-E Lönn MOR
2 Ulf Zetterlund-Ulla Resare BRX-MOR
3 Inga-Britt Andersson-Hans Fyhr MOR

Öppen Trippel 20 lag
1. Lena Stenbeck-Nils-Göran Stenbeck-Lothar Riegler LBJ
2. Arne Mattsson-Robert Malm-Niilo Snaula OPP
3. Hannu Mäkitalo-Pauli Mäkitalo-Reino Salmela BRX

V-65 Trippel 34 lag
1. Ulf Zetterlund-Ulla Resare-Kjell Hed BRX-MOR-MOR
2. Sören Sahlen-Valter Lindgren-Tore Eriksson KLO
3. Bengt Rönn-Leif Nilsson-Hans Gustafsson STL
5. Erkki Munnukka-Lizzie Hjert-Sven Åberg LBJ

2004

2004-08-07o08  Gefle Cup
Arr. LA BOULE JOYEUSE GPK
V65 dubbel, 54 lag
1. Lennart Östberg-Rune Östberg KLO
2. Allan Edlund-Maj-Britt Smångs MOR
3. Jan-Erik Lönn-Ulla Lind MOR

Öppen dubbel, 69 lag
1. Jörgen Ekholm-Nicklas Lindström SUN/SKÖ
2. Stefan Berglund-Roland Oscarsson GRI
3. Daniel Andersson-Marcus Träffe SKÖ
4  Patrik Sandin-Rickard Åberg LBJ

Öppen trippel, 44 lag
1. Anders Gissberg-Morgan Norberg-PatrikThelaus SKÖ
2. Jörgen Ekholm-Dennis Persson-Christer Cedernor SUN/ÖBK/SUN
3. Jerry Karlsson-Stefan Berglund-Therese Mäkitalo GRI/GRI/BRX
5. Tommy Åberg-Siverth Henriksson-Sune Jonsson LBJ
5. Rolf Mattsson-Elisabet Rilling-Marianne Hendriksson LBJ


V65 trippell, 30 lag
1. Lizzie Hjert-Erkki Munnukka-Sven Åberg LBJ
2. Bertil Olsson-Carl-Erik Grahn-Britt Fröberg SKÖ
3. Sid Huntley-Britta Olby-Ulla Lind MOR

2003

9-10/8 Gefle Cup
Arr. LA BOULE JOYEUSE
Öppen dubbel, 41 lag
1. Rikard Åberg, Patrik Sandin -LBJ
2. Benny Eriksson, Kjell Ahlbin -BRX
3. Åsa  Jonsson, Karl-Gustav Lindblom -BLK
4. Johanna Löfqvist, Sune Jonsson -LBJ

Veterandubbel, 63 lag
1. Sven Åberg, Rolf Mattsson -LBJ
2. Hilding Frank, Ulla Frank -BRX
3. Lizzie Hjert, Erkki Munnukka -MÄL

Veterantrippel, 40 lag
1. Valter Lindgren, Tore Eriksson, Sören Sahlén -KLO
2. Bengt Pettersson, Uno Kihlström, Bengt Persson -ESP
3. Gunnar Svahn, Sigrid Uggla, Lars-Olov Jonsson -BLK

Öppen trippel, 21 lag
1. Bo Ahlbin, Ylva Krantz, Patrik Sandin -BRX/BRX/LBJ
2. Bengt Olov Andersson, Berit Carlsson, Tommy Åberg -ESP/ESP/LBJ
3. Kenneth Tengström, Åsa Tengström, Pontus Tengström -HED
4. Ulf Söderström, Rikard Åberg, Mikael Johansson Rolfmark –LBJ

 

2002

 

10-11 augusti

Öppen dubbel  48 lag
1 Franco Stea-Jan Olsson                                SAL
2 L-A Andresson-Johnny Ekholm                     SKÖ/EBS
3 Vidar Östlund-Rolf Nordvall                          SKÖ

Veteran dubbel 55 lag
1 Arne Pers-Jan Eriksson                                 LEK/KOS
2 Bengt Bergqvist-Ivan Åsén                            SKÖ
3 Torsten Lindqvist-Egart Calin                        ESP

Öppen trippel 31 lag
1 Marianne Henriksson-Bo Hillström-Lars Frykberg            MÄL
2 Ulf Gustafsson-Kenneth Nisén-Kent Wilhelmsson            HED/HED/PAN
3 Kenneth Tengström-Åsa Tengström-Pontus Tengström   HED

Veteran trippel 27 lag
1 Eric Johansson-Jan Eriksson-Ragnar Eriksson                 MOR
2 Rolf Cronebratt-Arne Pers-Jan Eriksson                          LBJ/LEK/KOS
3 Uno Kihlström-Bengt Pettersson-Bengt Persson               ESP

 

2001

 

11-12 augusti
Öppen Dubbel  56 lag
1 Adalbert Kamerer-Mats Gelin                              KLE/EDS
2 Ulf Hjelm-Bo Hillström                                       MÄL
3 Rickard Åberg-Patrik Sandin                              LBJ

Veteran dubbel  49 lag
1 Lennart Knuts-Arne Pers                                   LEK
2 Elisabeth Clausén-Rune Jansson                         BOO
3 Torsten Lindqvist-Egart Calin                            ESP
4 Torsten Holm-Tenho Saviluoto                          LBJ   
5 Bengt Söderman-Signe Söderman                      LBJ/HOF 

Öppen trippel  32 lag
1 Kjell Ahlbin-Bo Ahlbin-Benny Eriksson                     BEX
2 Inalill Halvarsson-Leif Johansson-Carina Viklund       UPS 
3 Jörgen Ekholm-Magnus Calin-Leif Hjalmarsson        UPS/UPS/EBP

Veteran trippel  27 lag
1 Egart Calin-Uno Ericsson-Torsten Lindqvist             ESP
2 Sven Åberg-Torsten Holm-Tenho Saviluoto             LBJ
3 Maj-Britt Smångs-Stig Smångs-Hans Fyhr               MOR
5 K-G Johnsson-Bengt Johansson-Sören Nordström   LBJ 

 

2000

 

12-13 Gefle Cup
Arr. La Boule Joyeuse

Veterandubbel, 57 lag
1. Lennart Östberg, Rune Östberg - KLO
2. Jan Eriksson, Ragnar Eriksson - MOR
3. Sven-Erik Adolfsson, Åke Eriksson - GRÄ

Öppen Dubbel, 60 lag
1. Arne Larsson, Roland Oskarsson - GRI
2. Berit Åslin, Ulf Nilsson - CAT
3. Tord Carlsson, Jerry Karlsson - GRI

Veteran trippel, 25 lag
1. Jan Eriksson, Ragnar Eriksson, Erik Johansson - MOR
2. Lennart Wettersten, Ingegerd Lundberg, B Olsson - MOR
3. Egart Calin, Torsten Lindqvist, Britta Marklund - ESP


Öppen Trippel, 37 lag
1. Anders Gissberg, Håkan Åslin, Patrik Sandin - CAT/CAT/LBJ
2. Kenneth Tengström, Pontus Tengström, Åsa Tengström - HED
3. Tomas Ruud, Rikard Frisk, Christer Eriksson – MÄL

 

1999

 

14-15/8 Gefle Cup

Arr. La Boule Joyeuse

Öppen dubbel, 69 lag
1. Håkan Sandin, Per Gut - KLO
2. Tommy Moberg, Magnus Moberg - MOR
3. Magnus Calin, Håkan Ivarsson - VRG/UPS

Veterandubbel, 31 lag
1. Egart Calin, Torsten Lindqvist - LBJ
2. Rune Carlsson, Roland Oscarsson - GRI
3. Olle Vogel, A-M Vogel - HED

Öppen trippel, 38 lag
1. Clas Göthlin, Tord Carlsson, Jerry Karlsson - UPS/GRI/GRI
2. Håkan Åslin, Patrik Eriksson, Charlotte Sällbom - FPS/NJU/SUN
3. Göran Fälth, Björn Knösch, Siverth Henriksson - MÄL

Veterantrippel, 14 lag
1. Erik Johansson, Arne Pers, Lennart Knuts - MOR
2. Jan Eriksson, Ragnar Eriksson, Sid Huntley - MOR
3. Berne Marklund, Roland Westlund, Olle Johansson - ESP
4. Lars-Åke Brolin, Egart Calin, Torsten Lindqvist - MÄL/LBJ/LBJ

 

1998

 

8-9/8 Gefle Cup

Arr. La Boule Joyeuse GPK
Öppen Dubbel, 72 lag
1. Esko Södergren -  Morgan Norberg                                      SUN
2. Håkan Nordenstein, - Lena Nordenstein                                 JAR
3. Ivan Åsén, - Elisabeth Åsén                                                  SKÖ


Veteran Dubbel, 20 lag
1. Roland EK -  Margareta EK                                                  SKÖ
2. Erik Johansson -  Ulla Lind                                                   MOR
3. Bertil Karlsson -  Britt Karlsson                                             HAG
4. Sven Åberg -  Torsten Lindqvist                                            LBJ
5. Egart Calin -  Lars Olov Persson                                            LBJ

Trippel Öppen, 46 lag
1. Rolf Holm, Gunnar Andersson, Johnny Petersén -                   BRX
2. Dan Sundberg, Joakim Ilbäcks, Marcus Ragnegård -               PAN
3. Jacques paulin, Carmelo Blasco, Håkan Ivarsson -                   MÄL/MÄL/UPS


Veteran Trippel, 11 lag
1. Lars-Åke Brolin, Egart Calin, Torsten Lindqvist -                    LBJ
2. Inga Gustavsson, Lennart Gustavsson, George Lundqvist -     UPS
3. Per Danielsson, Jan Eriksson, Arne persson -                         MOR

 

1997

 

9-10/8 Gefle Cup, La Boule Joyeuse

öppen dubbel, 63 lag
1. Sivert Henriksson -  Keneta Löfgren                             PAN
2. Britt Mossberg -  Lennart Mossberg                             BRX
3. Dan Sundberg -  Joakim Ilbäcks                                  PAN
3. Göran Fälth -  Taisto Valiola                                        MÄL/PAN

öppen trippel, 35 lag
1. Carmello Blasco, Håkan Ivarsson, Jacques Paulin -      UPS
2. Britt Mossberg, Monica Gravelli, Anders Sundqvist -    BRX
3. Sivert Henriksson, Taisto Valiola, Kjell Johansson -       PAN
3. Stefan Ekström, Mats Gelin, Ulf Åhrberg -                  KAB

 

1996

 

10-11/8 Gefle Cup, La Boule Joyeuse

öppen trippel, 46 lag
1. Francis Roque, Bruno Leroy, Tommy Rosenhäll -     HAM/HAM/SÄT
2. Björn Knösch, Peter Ejemyr, Harry Hugosson -        MÄL
3. Håkan Sandin, Håkan Westling, Per Davidsson -       KLO

öppen dubbel, 71 lag
1. Göran Fälth -  Taisto Vailiola                                   MÄL/PAN
2. Harry Hugosson -  Andreas Hugosson                      MÄL/FPS
3. Joakim Ilbäcks -  Dan Sundberg                              PAN

 

1995

 

12-13/8, Gefle Cup, La Boule Joyeuse

öppen dubbel, 51 lag
1. Urbani Norrgren -  Owe Eiklund                               UPS
2. Göran Fälth -  Ingrid Wahlbin                                   UPS
3. Cecilia Bergqvist -  Håkan Westling                           PAN/KLO

öppen trippel, 30 lag
1. Kjell Mårts, Kjell Johansson, Taisto Vailiola -              PAN
2. Ola Hallberg, Anders Gerestrand, Lars-Ola Hahlin -     NIL
3. Sven-Erik Alm, Erik Starbäck, Staffan Stjernholm -     NIL
4. Siwert Henriksson, PA Hansson, Björn Hamberg -       MÄL

 

1994

Öppen dubbel 34 lag
1 Siwerth Henriksson - Keneta Lövgren                            MÄL
2 Björn Hamberg - PA Hansson                                        MÄL
3 Taisto Vailiola - Kjell Johansson                                     PAN

Öppen trippel 21 lag
1 Urbani Norrgren - Johan Brickman - Ove Wiklund           UPS
2 Björn Hamberg - PA Hansson - Siwerth Henriksson         MÄL
3 Björn Knösch - Eva Knösch - Benny Rydqvist                 MÄL/MÄL/FPS 

 

1993

 

28-29 augusti
Öppen Dubbel  43 lag
1 Leif Bäckström-Bengt Håkansson                                    MAR/BSJ

Öppen Trippel  30 lag
1 Jan-Eric Johnsson-Stefan Andersson-Kennet Svensson     KKB/BVÄ/LFL
5 Tommy Åberg-Rolf Bonäs-Torsten Johansson                 LBJ
5 Elve Larsson-Per Davidsson-Thomas Bruhn                    LBJ/KLO/KLO


1992


Öppen Dubbel
1 Urbani Norrgren-Björn Knösch                                        UPS
3 Tommy Åberg-Rolf Bonäs                                              LBJ

Öppen Trippel
1 J-E Johnsson-Stefan Andersson-Kennet Svensson            KKB/BVÄ/LFL


1991


Öppen Dubbel
1 Sven-Erik Alm-Per Larsson                                            UPS

Öppen Trippel
1 Håkan Sandin-Per Davidsson-Kjell Felldin                        KLO
3 Bengt Strindberg - Keijo Sjölund - Lena Persson               LBJ


1990


Öppen Dubbel
1 P-A Hansson-Björn Hamberg                                         SBK

Öppen Trippel
1 Olle Swanér-Carmel Blasco-Johan Brickman                   UPS
3 Bengt Strindberg - Keijo Sjölund - Lena Persson              LBJ

1989

 

26-27 augusti.
Öppen Dubbel  32 lag
1 Jean Adlivankin-Åke Borgström                                    SBK
5 Christer Axenstål - Gilles Hoinard                                  LBJ
9 Tommy Åberg - Torsten Johansson                              LBJ

Öppen Trippel  22 lag
1 Jean Adlivankin-Åke Borgström-Benny Rydqvist            SBK/SBK/FPS
5 Jan Leijontand - Jona Näs - Iain Douglas                       LBJ/BSJ/BSJ
9 Tommy Åberg - Torsten Johansson - Per Larsson         LBJ/LBJ/NIL

1988


Öppen Dubbel 
1 Jean Adlivankin-Åke Borgström                                     SBK

Öppen Trippel
1 Christel Eriksson-Kamel Bouro-Patrik Cotteverte             SBK/SBK/FPS

1987


Öppen Dubbel
1 Patrik Anetoft-Daniel Björkman                                      FPS

Öppen Trippel
1 Inger Berggren-Evert Berggren-Lars Thorsell                 SBK


1986


Öppen Dubbel
1 Mats Hiertner-Laurent Riera                                         FPS

Öppen Trippel
1 Gösta Nyqvist-Torkel Hjertner-Åke Borgström              FPS

 

1985


Öppen Dubbel
1 John Richette-Peter Bengtsson                          LBA
5 Bengt Strindberg-Keijo Sjölund                          LBJ

Öppen Trippel
1 Hans Larsson-Anders Latrsson-Anders Värn      LFL

1984


Öppen Dubbel
1 Börje Norberg-Torkel Hietner                            FPS
6 Bengt Strinberg-Keijo Sjölund                            LBJ


1983


Öppen Dubbel
1 Jona Näs-Kettil Hoffman                                    LBA
7 Bengt Strindberg-Keijo Sjölund                           LBJ
8 Gerard Hoinard-Inga-Lena Eriksson                    LBJ

Öppen Trippel
1 Mats Hietner-Börje Norberg-Sonja Norberg         FPS
4 Henry Tanzilli-Bengt Strindberg-Keijo Sjölund      LBJ


1982


Öppen Dubbel
1 Bertil Adlivankin-Michael Sellin                           SBS

Öppen Trippel
1 Jona Näs-Daniel Dumand-Madelaine Palmgren     SBS/FPS/LBA

1981


Öppen  Dubbel
1

Öppen  Trippel
1

1980


Öppen  Dubbel
1 Korbi-Paulin                                                        L&M Uppsala
2 Camerer-Holgersson                                            ÖPK Stockholm
3 Hagberg-Pettersson                                             ÖPK Stockholm

Öppen  Trippel
1 Adlivankin-Adlivankin-Adlivankin                           Club Johanna/Svenska Boulesälskapet
2 Henri Langeron-Richette-Lois Aubry de Cemenco    LBJ/Club Atlas/Kullaget
3 Näs-J Richette-Carlsson                                       Club Atlas

1979


Dam  Dubbel
1 Solgerd Tanzilli-Britt-Marie Hoinard                         LBJ
2 Lillemor Larsson-Annika Gustafsson                       Östervåla

Öppen  Dubbel
1 Stefan Thörnberg-Torkel Hjertner                            Fagersjö
2 John Richette-Gaston Kogelette                               Boule Atlas

Dam   Trippel
1

Öppen  Trippel
1 Daniel Dumonde-Vivianne Brun-Lars Bortas              Kullaget
2 Jean Adlivankin-Inga-Britt Adlivankin-Arne Eriksson  Svenska Boulesälskapet

1978


Dam  Dubbel
1 Solgerd Tanzilli-Britt-Marie Hoinard                          LBJ
3 Ann-Britt Bergendahl-Kerstin                                   LBJ

Öppen Dubbel
1 Jean Amiot- Göran Forsmark                                   LBJ/La Boule dÓr

Dam   Trippel
1 Kullaget

Öppen Trippel
1 Österåker
4 Amor Sbeitli -X-X                                                   LBJ/X/X